WVRSN Slideshow image
News Archive


Links
· WVU
· Blue Gold News
· MSNSportsNet
· Marshall University
· WVIAC
· Other
· Hoopstips.net
· WV FCA
· WV Soccer
· WV-Mat
· WVSSAC
· MESSAGE BOARDS
· WVRSN Message Board





CROSS COUNTRY
news wire
editor@rsnsports.com
October 31, 2011

Crosscountry boys2

Results from the 2011 State Cross Country Meet

October 29, 2011

High school cross country state meet results

At Cabell Midland High School

Class AAA

Boys

Team scores

1. Jefferson 60;
2. Cabell Midland 63;
3. Preston 92;
4. University 102;
5. Winfield 133;
6. Fairmont Senior 168;
7. Parkersburg 185;
8. Musselman 205;
9. George Washington 220;
10. Elkins 247;
11. Bridgeport 251;
12. St. Albans 339;
13. Greenbrier East 341.

Top 20 finishers 1. Jacob Burcham, Cabell Midland, 15:48;
2. Eric Graf, Jefferson, 15:59;
3. Peter Schwartzberg, Preston, 16:09;
4. Tyler Salmons, Cabell Midland, 16:13;
5. Nicolas Trefz, Fairmont Senior, 16:25;
6. Ryan Graf, Jefferson, 16:28;
7. Brody Born, Preston, 16:29;
8. Matthew Brafford, George Washington, 16:32;
9. Jordan Brown-Stobbe, University, 16:38;
10. Andrew Milliron, Jefferson, 16:39;
11. Sam Munnis, Jefferson, 16:46;
12. Joe Kirtner, Winfield, 17:02;
13. Garrett Boggs, George Washington, 17:06;
14. Jeremy Waugh, Cabell Midland, 17:06;
15. Nicholas Bauer, Martinsburg, 17:07;
16. Cameron Greza, Morgantown, 17:11;
17. Eric Wooten, Cabell Midland, 17:21;
18. Cory Foster, Winfield, 17:24;
19. Nicholas Robertson, Preston, 17:27;
20. Nick Musgrafve, Parkersburg, 17:28.

Girls

Team scores

1. Morgantown 38;
2. University 55;
3. Preston 91;
4. Hurricane, 108;
5. Cabell Midland 154;
6. Bridgeport 186;
7. Parkersburg 189;
8. Hampshire 190;
9. Hedgesville 199;
10. George Washington 253;
11. Greenbrier East 299.

Top 20 finishers

1. Victoria Cooke, Morgantown, 19:03;
2. Sydney Pineault, Morgantown, 19:09;
3. Ameila Paladino, University, 19:15;
4. Abbey Harrison, University, 19:22;
5. Kaitlyn Workman, Preston, 19:24;
6. Alyssa Scherich, Fairmont Senior, 19:31;
7. Tori Dent, Hurricane, 19:31;
8. Brynn Harshbarger, Morgantown, 19:33;
9. Kaylee Williams, Parkersburg, 19:35;
10. Peyton Panger, Capital, 19:36;
11. Rachel Lipps, Hampshire, 19:37;
12. Allison Lynch, Morgantown, 19:45;
13. Jorden Thornton, Cabell Midland, 19:55;
14. Whitney Workman, Preston, 20:12;
15. Emma Harrison, North Marion, 20:14;
16. Racheal Hulett, Preston, 20:15;
17. Morganne Phillips, Bridgeport, 20:20;
18. Katelyn Williams, University, 20:21;
19. Emily Lynch, University, 20:23;
20. Deborah Martinelli, University, 20:23.

Class AA-A

Boys

Team scores

1. Philip Barbour 89;
2. St. Marys 95;
3. Oak Hill 99;
4. Berkeley Springs 139;
5. Ritchie County 151;
6. Magnolia 164;
7. Doddridge County 169;
8. Ravenswood 171;
9. Shady Spring 195;
10. Scott 224; 11.
Westside 236;
12. Charleston Catholic 240;
13. Buffalo 296.

Top 20 finishers

1. Andrew Shaffer, Richwood, 16:27;
2. Will Shaffer, Scott, 16:42;
3. Johnny Hogue, Ritchie County, 16:57;
4. Bill Feeney, Magnolia, 17:02;
5. Charlie Drazba, St. Marys, 17:03;
6. Wes Stowers, Oak Hill, 17:08;
7. Tyler Kosut, Shady Spring, 17:12;
8. Jordan Whitehair, St. Marys, 17:13;
9. Clinton Hardman, Ritchie County, 17:13;
10. Wes Anderson 17:13;
11. Marcus Black, Charleston Catholic, 17:16;
12. Alec Hinerman, Magnolia, 17:29;
13. Jason Weitzel, PikeView, 17:34;
14. Matt King, Philip Barbour, 17:36;
15. Scott Nesland, Philip Barbour, 17:37;
16. Lucas Gardner, Oak Hill, 17:38;
17. Mike Mayes, Huntington St. Joe,
17:40; 18. Brandon Perdue, Sherman, 17:41;
19. Forrest Reed, Wayne, 17:41;
20. Matt Zorn, Doddridge County, 17:44. Girls

Team scores

1. Philip Barbour 67;
2. St. Marys 80;
3. Scott 117;
4. Shady Spring 146;
5. Ravenswood 147;
6. Oak Glen 153;
7. Berkeley Springs 164;
8. Webster County 169; 9.
Weir 182;
10. Williamstown 205;
11. Keyser 242.

Top 20 finishers

1. Maggie Drazba, St. Marys 18:25;
2. Sami Harris, Charleston Catholic, 19:11;
3. Katie Jan, Frankfort, 19:59;
4. Katie Mahoney, Philip Barbour, 20:00;
5. Brianna Waybright, Philip Barbour, 20:07;
6. Sarah Phillips, Shady Spring, 20:16;
7. Alexis Virtue, Weir, 20:20;
8. Kristen Mastranoni, Weir, 20:23;
9. Kelsey Chambers, Oak Glen, 20:34;
10. Kali Striker, Oak Hill, 20:40;
11. Sarah Smith, Cameron, 20:47;
12. Taylor Jackson, Shady Spring, 21:02;
13. Marissa Long, Philip Barbour, 21:02;
14. Hailey Miller, Ravenswood, 21:06;
15. Nele Frey, Doddridge County, 21:11;
16. Andrea Porter, Point Pleasant, 21:18;
17. Allison Clevenger, Webster County, 21:24;
18. Brittany Green, Scott, 21:27;
19. Ryleigh McCoy, Webster County, 21:38;
20. Ashley Cassidy, Tucker County, 21:40.

More Articles in Prep Sports « Previous Page 1 | 2 |

Coast 2 Koast Media
WVRSN: West Virginia Regional Sports Network
1200 Bigley Avenue, Charleston, WV 25302
(304) 543-4178
Copyright ©2004-2010 WVRSN. All rights reserved.
 

pure garcinia cambogia

payday loans online

seo services